Rivendell to strona o elfach, stworzona specjalnie z myślą o ich miłośnikach. Można tu znaleźć teksty o historii elfów, pierwszej, drugiej, trzeciej i początkach czwartej ery, jesat dokładnie omówione pisamo Tengwar i Cirth, którego można się nauczyć, Jest bowiem podany dokładny opis wszystkich liter, który można zastosować do pisania. Oprócz tego na stronie są opisy kompletnych ubiorów i strojów elfich, tłumaczenia z filmu władca pierścieni, a także z rozszerzonej wersji DVD -każde słowo jest dokładnie przetłumaczone. W księdze siedzib są opisy wielu tolkienowskich miejsc, takich jak Rivendell, Gondolin, Lothlorien, Mroczna Puszcza, Tirion i innych, a także opisy wielu znakomitych elfów, takich jak Feanor, Legolas, Galadriel, Arwena, Fingolfin, Finrod Felagund, Haldir. Spokojnie możecie opanować podstawy języków Quenya i Sindarin przez zapoznanie się z tekstem na ich temat, z Władcy Pierścieni wypisane są wszystkie przykłady tych dwóch elfich języków.Dziedziniec
Biblioteka
Zaprzyjaźnione

Imiona


Eldarowie posiadali zwykle dwa imiona - essi. Pierwsze z nich nadawał noworodkowi ojciec podczas ceremonii zwanej Essecarmë (Nadanie Imienia) i zwykle było ono podobne do jego własnego imienia pod względem znaczenia i formy. Drugie imię nadawała matka i z reguły było to imię ważniejsze, jako że Elfki charakteryzowały się głębokim wglądem w charaktery swoich dzieci i mogły przewidywać ich przyszłość. Jednak imię to nie musiało być nadane zaraz po urodzeniu - zwykle nawet nadawało się je dopiero wtedy, gdy Elf osiągnął już dojrzałość.
Drugim ważnym wydarzeniem w życiu młodego Elfa była ceremonia Essecilmë (Wybieranie Imienia). Podczas tej uroczystości Elf miał prawo wybrać sobie własne imię zwane Cilmessë. Miało to na celu wyrażenie charakteru danego Eldara i następowało około 10 roku życia.
Różnica między obydwona imionami była taka, że imię ojcowskie było publiczne, a matczynym posługiwali się tylko najbliżsi (rodzina, przyjaciele) i był to wyraz wielkiego zaufania i miłości. Dlatego też używanie imienia nadanego przez matkę przez postronnych było zabronione.
Każdy Eldar mógł mieć również wiele przydomków, zwanych epessë. Epessë mógł nadać każdy i często dołączano je do pełnego imienia. Przydomki mogły charakteryzować Elfa (np. Alcarin "Wspaniały"), upamiętniać czyny (Beren Erchamion "Jednoręki"), wskazywać na los (Turin Agarwaen "Splamiony krwią"), wskazywać umiejętności (Therinde "Hafciarka") lub po prostu pochodzić od koloru włosów (Altáriel "Złote włosy"), charakterystycznej własności (Mormegil "Czarny miecz") lub profesji (Círdan "Szkutnik").
Eldarowie mogli zmienić swoje imię jeżeli uznali, że stare nie wyraża już ich osobowości. Zmiany takie jednak zachodziły bardzo rzadko, jako że Elfowie byli niezbyt zmienni w charakterze, i najczęściej pod wpływem bardzo silnych przeżyć. Najlepiej znany przykład to Nelyafinwë Maitimo, który pod wpływem niewoli w Angbandzie zmienił swoje imię na Maedhros ("Dobrze wykuta miedź").Przyjaciele Elfów
Toplisty
Kontakt
Fanuilos: fanuilos@wp.pl