Rivendell to strona o elfach, stworzona specjalnie z myślą o ich miłośnikach. Można tu znaleźć teksty o historii elfów, pierwszej, drugiej, trzeciej i początkach czwartej ery, jesat dokładnie omówione pisamo Tengwar i Cirth, którego można się nauczyć, Jest bowiem podany dokładny opis wszystkich liter, który można zastosować do pisania. Oprócz tego na stronie są opisy kompletnych ubiorów i strojów elfich, tłumaczenia z filmu władca pierścieni, a także z rozszerzonej wersji DVD -każde słowo jest dokładnie przetłumaczone. W księdze siedzib są opisy wielu tolkienowskich miejsc, takich jak Rivendell, Gondolin, Lothlorien, Mroczna Puszcza, Tirion i innych, a także opisy wielu znakomitych elfów, takich jak Feanor, Legolas, Galadriel, Arwena, Fingolfin, Finrod Felagund, Haldir. Spokojnie możecie opanować podstawy języków Quenya i Sindarin przez zapoznanie się z tekstem na ich temat, z Władcy Pierścieni wypisane są wszystkie przykłady tych dwóch elfich języków.Dziedziniec
Biblioteka
Zaprzyjaźnione

Księga Strojów
W filmach Jacksona wszystko, od tkaniny do końcowego efektu w postaci cudownych sukien bądź funkcjonalnych koszul, jest idealnie dopracowane. Ngila Dickson odpowiedzialna za dobór kreacji i ich wykonanie wywiązała się ze swojego zadania bardzo dobrze. Tu znajdziecie główne cechy elfiej mody.


Stroje żeńskie

Stroje męskie

Chciałabym jeszcze tylko zaznaczyć, że nie znam się na krawiectwie i terminach z nim związanych.


Stroje żeńskie

Stroje elfich kobiet ogólnie bardzo się nie różnią. Zacznijmy jednak od początku (od góry).
Suknia może mieć kołnierzyk mniej więcej do połowy szyi albo dekolt wycięty w delikatną linię od jednego ramienia do drugiego. Oczywiście inne rodzaje dekoltów też występują, jednak są one znacznie rzadsze.
Następnym punktem są rękawy. Prawie zawsze składają się one z dwóch części. Jedna, od ramienia do ciut nad łokciem, przylega do skóry, ale nie jest obcisła. Druga, od trochę nad łokciem, rozszerza się znacznie i sięga przeciętnie 6 cali za palcem środkowym.

Jest także drugi, całkiem częsty typ rękawa. Pierwsza część jest dłuższa, rozcięta, a druga przylega do skóry i jest normalnej długości.

Kolejny przystanek to biodra. Tuż za nimi suknia zacznie się rozszerzać, by majestatycznie spłynąć na podłoże. Na biodrach także znajduje się pasek lub sznurek. Nie jest on zawiązany mocno; przeciwnie, luźno opada na biodra i podkreśla smukłość. Panie nigdy nie zapominają też o ozdobnej klamrze.
Suknia przeciętnie sięga do samego podłoża. Z tyłu zwykle ciągnie się mały tren.
Efektownym dodatkiem do każdej sukni jest płaszcz, zwykle spinany kunsztownie wykonaną broszką. Płaszcz powinien być o jakieś kilka cm dłuższy niż tren sukni.
Używane są głównie tkaniny w pastelowych kolorach, miękkie i "spływające", jak np. avella. Chętnie widziane są wzory typu kwiaty i liście, szczególnie na rękawach. Jest pewne zróżnicowanie między Elfkami z Rivendell i Lothlorien - kolory sukien tych pierwszych są bardziej nasycone, tych drugich zaś - bardziej pastelowe.

A teraz kilka przykładów sukni:


Typowa suknia, w tym wypadku jest to własność Arweny. Dekolt łagodny, dwuczęściowy rękaw, pas lekko oparty na biodrach.


Suknia Galadrieli, którą miała na sobie podczas wizyty Drużyny w Lorien.


Suknia nieznanej Elfki, prawdopodobnie pochodzącej z Rivendell. Widzimy wysoki kołnierzyk i drugi typ rękawa.


Stroje męskie

Elfi mężczyźni ubierali się zwykle na dwa sposoby.

Wojownicy, strażnicy i podróżnicy wybierali strój odpowiedni do swoich zajęć. Składały się na niego jedwabna koszula z długim rękawem, wierzchnia kapota z krótkim rękawem, zamszowe spodnie i miękkie buty, zwykle sięgające do kolan. Skórzany pasek pozwalał na noszenie przypiętej do niego lekkiej broni, np. noża czy sztyletu.
Oprócz tego Elfowie zakładali także ochraniacze na przedramiona. Obowiązkową częścią ubioru był płaszcz, zwykle szary (lub w innym maskującym kolorze).
Koszula i kapota posiadały często ozdobne szwy przywodzące na myśl przyrodę - liście,kwiaty, drzewa. Ich kołnierz sięgał do połowy szyi. Cały ubiór był utrzymany w kolorach zieleni i szarości - kolory te pomagały się ukryć w razie kłopotów.

Oto przykłady takiego ubioru:


Strój Legolasa. Doskonale widać tutaj wystającą spod kapoty szaro-niebieską koszulę.


Ubiór Haldira. Tutaj kapota w ogóle nie ma rękawów. Haldir nosi także szary płaszcz, który doskonale pomaga się ukryć.

Nie wszyscy Elfowie jednak podróżowali czy walczyli. Elfowie "osiadli" ubierali zwykle długie, ozdobne szaty, nieco podobne do kobiecych.
Szata taka składała się z dwóch warstw.
Pierwsza warstwa, najbliżej ciała, to ubranie przypominające sutannę - sięgało ono do stóp, miało długie, wąskie rękawy i kołnierzyk do połowy szyi. Zwykle było w jasnym kolorze, szarym, niebieskim, albo bladozielonym. Na tym ubraniu wiązano szeroki pas, właściwie szarfę, z ozdobną klamrą.
Następnie na to zakładano ozdobny płaszcz, w kolorze ciemniejszym niż ubranie pod spodem. Płaszcz taki miał długie, rozszerzane rękawy i również sięgał do stóp, był nawet nieco dłuższy od pierwszej warstwy. Nie był niczym krępowany - luźno spływał, a tkanina układała się w majestatycznie wyglądające fałdy.
Szaty takie ozdabiano motywami roślinnymi, najczęściej na rękawach i spodnich ubraniach.

Oto przykłady:


Szata Elronda. Szeroki pas bez klamry, rękawy płaszcza obwiedzione ozdobnymi motywami, kołnierz do połowy szyi. Dobrze widoczny wzór na spodnim ubraniu.


Szata Celeborna. Tutaj pas został spięty ozdobną klamrą, cały płaszcz ozdobiono motywami roślinnymi.

Przyjaciele Elfów
Toplisty
Kontakt
Fanuilos: fanuilos@wp.pl