Rivendell to strona o elfach, stworzona specjalnie z myślą o ich miłośnikach. Można tu znaleźć teksty o historii elfów, pierwszej, drugiej, trzeciej i początkach czwartej ery, jesat dokładnie omówione pisamo Tengwar i Cirth, którego można się nauczyć, Jest bowiem podany dokładny opis wszystkich liter, który można zastosować do pisania. Oprócz tego na stronie są opisy kompletnych ubiorów i strojów elfich, tłumaczenia z filmu władca pierścieni, a także z rozszerzonej wersji DVD -każde słowo jest dokładnie przetłumaczone. W księdze siedzib są opisy wielu tolkienowskich miejsc, takich jak Rivendell, Gondolin, Lothlorien, Mroczna Puszcza, Tirion i innych, a także opisy wielu znakomitych elfów, takich jak Feanor, Legolas, Galadriel, Arwena, Fingolfin, Finrod Felagund, Haldir. Spokojnie możecie opanować podstawy języków Quenya i Sindarin przez zapoznanie się z tekstem na ich temat, z Władcy Pierścieni wypisane są wszystkie przykłady tych dwóch elfich języków.Dziedziniec
Biblioteka
Zaprzyjaźnione

Kalendarz Elfów

Elfowie dzielili czas na długie odcinki, z racji swojej nieśmiertelności. Ich rok yén to 144 ludzkie lata. Doba () obejmowała czas od zachodu słońca do następnego zachodu. Tydzień Eldarów (enquië) miał 6 dni. Były to:

Quenya
Sindarin
Tłumaczenie
Elenya
Orgilion
Dzień Gwiazd
Anarya
Oranor
Dzień Słońca
Isilya
Orithil
Dzień Księżyca
Aldúya
Orgaladhad
Dzień Dwóch Drzew
Menelya
Ormenel
Dzień Nieba
Valanya (Tárion)
Orbelain (Rodyn)
Dzień Valarów

W Śródziemiu Elfowie używali również krótszej jednostki - roku słonecznego. Określali go mianem coranar (obieg Słońca) lub loa (wzrost). Termin loa odnosił się do corocznych cykli w przyrodzie. Loa dzielił się na 6 pór roku. Były to:

Quenya
Sindarin
Tłumaczenie
tuilë
ethuil
wiosna
lairë
laer
lato
yávië
iavas
jesień
quellë
firith
szaruga
hrívë
rhîw
zima
coirë
echuir
przedwiośnie

Laer i rhîw liczyły po 72 dni, reszta pór po 54. Rok miał 365 dni i rozpoczynał się tuż przed ethuil, w dniu yestarë, kończył zaś zaraz po echuir, w dniu mettarë. Dni Środka - enderi - były między iavas i firith. Co 12 lat podwajano liczbę enderi.

Nazwy miesięcy to:

Quenya
Sindarin
Tłumaczenie
Narwinyë
Narwain
styczeń
Nénimë
Nínui
luty
Súlimë
Gwaeron
marzec
Víressë
Gwirith
kwiecień
Lótessë
Lothron
maj
Nárië
Nórui
czerwiec
Cermië
Cerveth
lipiec
Urimë
Urui
sierpień
Yavannië
Ivanneth
wrzesień
Narquelië
Narbeleth
październik
Hísimë
Hithui
listopad
Ringarë
Girithron
grudzień

Sindarińskich odpowiedników nazw miesięcy używali tylko Dunedainowie.


Przyjaciele Elfów
Toplisty
Kontakt
Fanuilos: fanuilos@wp.pl