Rivendell to strona o elfach, stworzona specjalnie z myślą o ich miłośnikach. Można tu znaleźć teksty o historii elfów, pierwszej, drugiej, trzeciej i początkach czwartej ery, jesat dokładnie omówione pisamo Tengwar i Cirth, którego można się nauczyć, Jest bowiem podany dokładny opis wszystkich liter, który można zastosować do pisania. Oprócz tego na stronie są opisy kompletnych ubiorów i strojów elfich, tłumaczenia z filmu władca pierścieni, a także z rozszerzonej wersji DVD -każde słowo jest dokładnie przetłumaczone. W księdze siedzib są opisy wielu tolkienowskich miejsc, takich jak Rivendell, Gondolin, Lothlorien, Mroczna Puszcza, Tirion i innych, a także opisy wielu znakomitych elfów, takich jak Feanor, Legolas, Galadriel, Arwena, Fingolfin, Finrod Felagund, Haldir. Spokojnie możecie opanować podstawy języków Quenya i Sindarin przez zapoznanie się z tekstem na ich temat, z Władcy Pierścieni wypisane są wszystkie przykłady tych dwóch elfich języków.Dziedziniec
Biblioteka
Zaprzyjaźnione

Księga Historii


Ainulindale - Muzyka Ainurów

Na początku był Eru, Jedyny, na obszarze Ardy zwany Iluvatarem. Stworzył on Ainurów, istoty święte. Śpiewały dla niego i coraz bardziej ich głosy harmonizowały się ze sobą.
Aż wreszcie Eru podsunął im temat, z którego mieli rozwinąć Wielką Muzykę. Ainurowie zaśpiewali, a Muzyka wypełniła pustkę. Jeden z Ainurów, Melkor, zapragnął wpleść do niej własne wątki niezgodne z myślami Eru, przez co powstały dysonanse. Iluvatar wstał i podał nowy temat. I znów Melkor zakłócił harmonię. Eru podał trzeci temat. Teraz powstały jakby dwie symfonie, zupełnie odmienne. Eru po raz trzeci wstał i ukazał im, co wyśpiewali.
A wyśpiewali świat. Zawieszony w Pustce, z Dziećmi Iluvatara, czyli elfami i ludźmi. Gdy Ainurowie to ujrzeli, zapragnęli zstąpić na Ardę. Melkor był ich przywódcą, a pragnął on wziąć sobie wszystko na własność, mieć władzę i niewolników. Pozostali Ainurowie cieszyli się wszystkim i wszystko badali. Ulmo poświęcił swoje myśli wodzie, Manwe- powietrzu i wiatrowi, a Aule- ziemi. Ulmo i Manwe byli najwierniejsi zamysłom Iluvatara.
Tymczasem wizja świata zniknęła. Iluvatar wysłał w Pustkę swój Niezniszczalny Płomień i tak powstał Ea, Świat, Który Jest. Ci spośród Ainurów, którzy chcieli zstąpić na Ea, zrobili to i nazwano ich Valarami, Potęgami Świata. Reszta żyje ciągle z Eru poza obrębem świata.
Gdy Valarowie znaleźli się na Ziemi, zdumieli się, ponieważ nic z tego, co widzieli, nie było jeszcze gotowe. Czekało na ukształtowanie, więc Valarowie zabrali się do pracy. A gdy skończyli, siedziba dla Dzieci Iluvatara była gotowa. Melkor oczywiście chciał sobie wszystko podporządkować, ale inni Valarowie nie dopuścili do tego.Zmusili Melkora do odwrotu, a on wycofał się w inne strefy Świata, jednak żądza panowania pozostała w jego sercu.
Valarowie wybrali sobie postać na wzór Dzieci Iluvatara, chociaż nie było im to potrzebne. Zgromadzili wokół siebie wielu sojuszników i pracowali nad Ardą. Melkor także wybrał sobie postać widzialną, tyle że ponurą i straszną. Najechał na Valarów. Była to pierwsza bitwa o ład Świata.
Co Valarowie wybudowali, Melkor psuł i niszczył. Ale w końcu świat był gotowy na przyjęcie Dzieci Iluvatara.

Valaquenta - Valarowie

Jest siedmiu Valarów i siedem Valier. Władcy to Manwe, Ulmo, Aule, Orome, Mandos, Lorien i Tulkas. Władczynie zaś to Varda, Yavanna, Nienna, Este, Vaire, Vana i Nessa.
Manwe najlepiej rozumiał myśli Iluvatara i upodobał sobie wiatr i powietrze, stąd przezwisko Sulimo - Władający Oddechem. Kocha ptaki, a ptaki kochają jego. U jego boku żyje Varda - Pani Gwiazd. Jest niesamowicie piękna. Melkor boi jej się najbardziej ze wszystkich istot. Elfy nazywają ją Elbereth i wielbią ją w pieśniach.
Ulmo żyje samotnie i panuje nad wodami. Rzadko uczestniczy w zebraniach i przyobleka postać cielesną. Przez powszechną dostępność wody Ulmo dowiaduje się o potrzebach i troskach Ardy.
Aulemu podlegają wszystkie substancje, z których zbudowana jest Arda. Jest mistrzem wszelkich rzemiosł. Melkor pragnął zepsuć każde dzieło Aulego, tak więc ten znużył się ciągłym naprawianiem szkód przez niego wyrządzonych. Jego małżonka to Yavanna - Darząca Owocami. Kocha wszystko, co rośnie w ziemi. W języku eldarińskim jej imię to Kementari - Królowa Ziemi.
Bracia Feanturi, czyli Mandos i Lorien, to władcy duchów. Naprawdę ich imiona brzmią Namo i Irmo. Nazwy pochodzą od miejsc: Mandos i Lorien. Namo jest strażnikiem Domów Umarłych i zwołuje duchy poległych. Jest sędzią wśród Valarów. Jego żona to Vaire - Tkaczka. Wplata ona wszystko, co się dzieje, w swoje tkaniny. Irmo to pan marzeń sennych i wizji. Jego siedziba, Lorien, to najpiękniejsze miejsce na świecie. Żoną jego jest Este, która leczy wszelkie rany i koi zmęczenie.
Nienna, siostra braci Feanturi, żyje samotnie. Dobrze zna smutek, opłakuje każdą ranę Ardy. Uczy miłosierdzia i wytrwałości. Mieszka na pograniczu Świata.
Tulkas przewyższa wszystkich siłą i męstwem. Zwany jest także Astaldem - Walecznym. Biega najszybciej ze wszystkich stworzeń, a jego orężem są ręce. Nessa, żona Tulkasa, a siostra Oromego, kocha sarny i jelenie, choć jest od nich szybsza. Kocha także taniec.
Orome jest potężnym władcą. Upodobał sobie krainy Śródziemia. Jest myśliwym - tępi potwory i kocha konie oraz psy myśliwskie. Nadano mu imię Aldaron, a w mowie Sindarów Tauron - Pan Lasów. Żona Oromego, Vana - Wiecznie Młoda, młodsza siostra Yavanny, kocha ptaki i zieleń.

Valaquenta - Majarowie

Majarowie to istoty podobne do Valarów, lecz niższe rangą. Elfy znają ich niewielu. Najważniejsi z nich to Ilmare, służka Vardy, oraz Eonwe, herald Manwego, a także Osse i Uinena.
Osse to wasal Ulma, upodobał sobie wybrzeża i wyspy, a także wiatry. Jego żona Uinena zajmowała się wszelkimi stworzeniami żyjącymi w słonych wodach. Ma moc uśmierzania fal.
Meliana służyła Vanie i Este. Zanim przybyła do Śródziemia, mieszkała w Lorien.
Najmądrzejszy z Majarów był Olorin. Wiele wędrował i stał się przyjacielem Dzieci Iluvatara.

Valaquenta - Nieprzyjaciele

Melkor znaczy Ten, Który Powstaje z Mocą. Utracił później to imię - Elfowie nazwali go Morgoth, co znaczy Czarny Nieprzyjaciel Świata. Obdarzony był wielką potęgą, jednak źle jej użył. Był wielki, ale gardził wszystkim i stał się bezlitosnym duchem. Przyciągnął do siebie wielu Majarów.
Najstraszliwsze jego sługi to Valaraukarowie - Balrogi, demony grozy. Największą mocą spośród jego sług dysponował Sauron, lub inaczej Gorthaur Okrutny, Majar. Stał się cieniem Morgotha i podążał tą samą ścieżką ku Pustce.

Quenta Silmarillion - Początek dni

Podobno Pierwsza Wojna rozpoczęła się, gdy Arda jeszcze nie była do końca ukształtowana. Melkor miał przewagę, lecz Tulkas Mocny pomógł Valarom. Odtąd Melkor nienawidził szczególnie Tulkasa.
Wtedy Valarowie wprowadzili wszędzie porządek, a Yavanna posiała ziarna. Potrzebowały one światła, więc Aule wykuł dwie latarnie, aby oświetlały Śródziemie. Nasiona szybko wyrosły, pojawiły się zwierzęta.
Valarowie wybrali sobie na siedzibę wyspę Almaren. Tam Manwe wydał wielką ucztę, na którą przybyli wszyscy. Melkor wykorzystał to - wybudował fortecę Utumno, a płynące z niej uroki i nienawiść sprawiały, że zieleń butwiała, a zwierzęta dziczały. Valarowie zaczęli szukać kryjówki Melkora, ale to on zadał pierwszy cios - rozbił latarnie, a potem uciekł i ukrył się w Utumno. Tak się skończyła Wiosna Ardy.
Valarowie obrali sobie nową siedzibę w Amanie. Wybudowali na wybrzeżu Góry Amanu - Pelori. Na ich najwyższym szczycie - Taniquetilu - Wiecznej Bieli - Manwe miał swój tron. Za górami Valarowie osiedlili się w Valinorze.
Wznosiło się tam wzgórze, Ezellohar, uświęcone przez Yavannę. Yavanna śpiewała, a z ziemi wzeszły dwa pędy. Tak zjawiły się Dwa Drzewa Valinoru. Jedno zwano Telperion lub Silpion, a drugie - Laurelin lub Malinalda.
Tak zaczęły się Dni Szczęśliwości Valinoru i Rachuba Czasu. Wieki płynęły, Valarowie rzadko opuszczali Valinor, a Śródziemie pogrążone było w półmroku.

Quenta Silmarillion - Aule i Yavanna

To właśnie Aule stworzył krasnoludów, ponieważ nie mógł się już doczekać pojawienia się Dzieci Iluvatara. Uzbroił je w siłę i nieustępliwość. Pracował w tajemnicy, ale Eru wiedział o tym.
Spytał Aulego, dlaczego stworzył istoty, które mogą żyć tylko jego bytem. Ten odparł, że Arda jest wciąż pusta i niema. Chwycił młot, aby zmiażdżyć swoje dzieło, lecz Iluvatar ulitował się nad nim. Powiedział jednak, że krasnoludowie pojawią się na Ardzie dopiero wtedy, gdy przybędą Dzieci Iluvatara.
Aule zwierzył się tylko Yavannie. Stwierdziła, że krasnoludy nie będą raczej kochały tego, co ona. Zrobiło jej się żal drzew, które długo rosną i szybko umierają. Manwe jednak uspokoił ją, że wraz z Dziećmi pojawią się Pasterze Drzew.
Przyjaciele Elfów
Toplisty
Kontakt
Fanuilos: fanuilos@wp.pl