Rivendell to strona o elfach, stworzona specjalnie z myślą o ich miłośnikach. Można tu znaleźć teksty o historii elfów, pierwszej, drugiej, trzeciej i początkach czwartej ery, jesat dokładnie omówione pisamo Tengwar i Cirth, którego można się nauczyć, Jest bowiem podany dokładny opis wszystkich liter, który można zastosować do pisania. Oprócz tego na stronie są opisy kompletnych ubiorów i strojów elfich, tłumaczenia z filmu władca pierścieni, a także z rozszerzonej wersji DVD -każde słowo jest dokładnie przetłumaczone. W księdze siedzib są opisy wielu tolkienowskich miejsc, takich jak Rivendell, Gondolin, Lothlorien, Mroczna Puszcza, Tirion i innych, a także opisy wielu znakomitych elfów, takich jak Feanor, Legolas, Galadriel, Arwena, Fingolfin, Finrod Felagund, Haldir. Spokojnie możecie opanować podstawy języków Quenya i Sindarin przez zapoznanie się z tekstem na ich temat, z Władcy Pierścieni wypisane są wszystkie przykłady tych dwóch elfich języków.Dziedziniec
Biblioteka
Zaprzyjaźnione

Księga Historii


Quenta Silmarillion - Pojawienie się Elfów i uwięzienie Melkora

Przez długie wieki Śródziemie czekało w półmroku. Yavanna uśpiła wszystkie rośliny, by się nie zestarzały. Za to Melkor pracował. Rozciągał swoje panowanie coraz bardziej na południe Śródziemia. Zbudował też drugą twierdzę, Angband.
Valarowie zwołali naradę. Wtedy Varda ukształtowała z rosy Telperiona nowe gwiazdy. Gdy skończyła umieszczać je na niebie, nad jeziorem Cuivienen - Wodą Przebudzenia, obudziły się Dzieci Ziemi, Pierworodni. Najpierw spojrzeli na gwiazdy i odtąd najbardziej kochali Vardę. Przez długi czas mieszkali nad jeziorem, stworzyli swój język.
Pewnego razu, gdy Orome jechał na łowy, jego koń Nahar zatrzymał się spłoszony i Valar usłyszał śpiew. Tak Valarowie dowiedzieli się o przybyciu Dzieci Iluvatara. Orome od razu pokochał elfów, ale oni przestraszyli się go, a to przez Melkora. Uprowadzał on elfów, straszył, upodlał i stworzył rasę orków.
Valarowie wypowiedzieli mu wojnę i najechali na niego. Zwyciężyli w pierwszym starciu, a potem oblegali Utumno. Podczas walk zmieniło się ukształtowanie Ardy.
W końcu Utumno zdobyto, a Melkora uwięziono. Valarowie wrócili z nim do Valinoru i postanowili wezwać elfów (Quendich) do Amanu. Wtedy elfowie się podzielili. Szczepy Elwego, Finwego i Ingwego przyjęły zaproszenie i nazwano ich Eldarami. Pozostałych zaś nazwano Avarimi - Niechętnymi.
Eldarowie uformowali trzy hufce: pierwszy prowadził Ingwe. Jego szczep to Vanyarowie, którzy dotarli do Valinoru i nigdy nie wrócili do Śródziemia. Drugi hufiec, Noldorów, prowadził Finwe, a trzeci, Telerich - Elwe Singollo i Olwe. Wszystkie te trzy szczepy nazwano Calaquendimi - Elfami Światła.

Quenta Silmarillion - Thingol i Meliana

W ogrodach Lorien nie było istoty piękniejszej, mądrzejszej i lepiej umiejącej czarować głosem niż Meliana. Gdy Pierworodni się obudzili, Meliana przeniosła się do Śródziemia i tam śpiewała w lasach Neldoreth i Region. Akurat wtedy hufce Eldarów dotarły w te okolice, po długiej wędrówce z głębi Śródziemia. Długo odpoczywali w lasach. Elwe często zapuszczał się w las, by odszukać Finwego, który zaginął. Pewnego razu usłyszał śpiew Meliany. Podbiegł do niej i chwycił za ręce. Stali tak długie lata, aż przywództwo w szczepie Telerich objął Olwe. Elwe pozostał w Śródziemiu razem z Melianą.

Quenta Silmarillion - Eldamar i książęta Eldalie, ludu Eldarów

Gdy wszyscy Eldaowie dotarli na wybrzeże, przybył po nich Ulmo. Wyrwał z korzeni wyspę, a Vanyarowie i Noldorowie na nią weszli. Ulmo przeciągnął ich przez ocean, do Valinoru. Teleri pozostali w Śródziemiu, ponieważ za późno usłyszeli wołanie Ulma i szukali jeszcze Elwego. Wiele lat później Noldorowie ubłagali Ulma, by ten przywiódł Telerich do Amanu. Większość z nich popłynęła na Zachód, pozostali tylko nieliczni krewni Elwego.
W końcu Elwe ocknął się i wyszedł z Melianą z lasu. Współplemieńcy zgromadzili się wokół niego. Osse zaprzyjaźnił się bardzo z Telerimi. Podążył za nimi i wołał ich. Teleri poprosili Ulma, by się zatrzymał. Potem wyspy już nie ruszano i nazwano Tol Eressea - Samotna Wyspa. Dla Noldorów i Vanyarów wzniesiono pagórek - Tunę, na którego wierzchołku elfowie wznieśli miasto Tirion. Posadzili tam otrzymane od Yavanny drzewo na kształt Telperiona - Galathilion.
Królem Noldorów był Finwe. Jego synowie to Feanor, Fingolfin i Finarfin. Synami Feanora byli: Maedhros, Maglor, Celegorm, Caranthir, Curufin, Amrod i Amras. Fingolfin miał synów Fingona i Turgona, a także córkę Aredhelę. Synowie Finarfina to Finrod, Orodreth, Angrod i Aegnor, a jego córka to Galadriela. Teleri tymczasem wciąż żyli na Tol Eressei i zapragnęli dopłynąć do Amanu. Ulmo uległ prośbom innych Valarów i nauczył ich razem z Ossem budować statki. Teleri dotarli jako ostatni hufiec Eldarów do Valinoru. Założyli własne miasto, Alqualonde - Łabędzią Przystań.

Quenta Silmarillion - Feanor i uwolnienie Melkora z oków

Valinor osiągnął pełnię chwały, Eldarowie dojrzeli, a Melkor był uwięziony. W tym czasie urodził się Finwemu syn Curufinwe, zwany Feanorem - Ognistym Duchem. Był piękny, stały i rzadko zmieniał zamiary. To właśnie on wymyślił pismo. Zaślubił Nerdanelę, córkę Mahtana i od teścia nauczył się obróbki kruszców i kamieni.
Tymczasem upłynął czas więzienia Melkora. Po trzech wiekach niewoli ujrzał on piękno Valinoru i w jego sercu zrodziła się zazdrość. Jednak odroczył zemstę i ukorzył się przed Manwem. Valarowie przebaczyli mu i odtąd Melkor mieszkał w Valinorze. Mówił i postępował pięknie, jednak w głębi duszy nienawidził Eldarów i tym bardziej udawał miłość do nich. Vanyarowie byli zbyt podejrzliwi, Telerich uważał za słabeuszy i tylko Noldorom mógł objawić swoją tajemną wiedzę.
Tylko Feanor nienawidził Melkora całym sercem i to on przezwał go Morgothem.

Quenta Silmarillion - Silmarile i niepokoje wśród Noldorów

Feanor zastanawiał się często, jak zatrzymać światło Dwóch Drzew tak, by było niezniszczalne. Wreszcie, po długoletniej pracy, stworzył Silmarile. Były to trzy klejnoty, których nikt nie mógł skazić i zniszczyć. Feanor pokochał je, a Melkor zapragnął ich na własność. Dlatego też zaczął chytrze umacniać Noldorów w przekonaniu, że Valarowie przywiedli ich do Amanu z zazdrości. Tak zmącono spokój Valinoru. Melkor przekonał nawet Feanora, któremu chciał wydrzeć Silmarile. Ale Feanor trzymał je dobrze zamknięte i był o nie strasznie zazdrosny. Przez kłamstwa Melkora zaczęło się źle dziać między nim a Fingolfinem. Noldorowie zaczęli wykuwać broń.
W Tirionie Finwe zwołał naradę. Do sali wszedł Fingolfin, a za nim wpadł Feanor i kazał iść precz bratu. Valarowie uznali więc Feanora za wichrzyciela i musiał się przed nimi tłumaczyć. Cała przebiegłość Melkora wyszła na jaw, ale Feanor nie był całkiem bez winy, dlatego musiał na dwanaście lat opuścić Tirion. Z nim na wygnanie poszło jego siedmiu synów i ojciec. Zbudowali fortecę, Formenos, i tam zamieszkali, a Silmarile umieścili w komnacie z żelaza.
Melkor zaś zbiegł i ukrywał się pod postacią chmury. Tulkas szukał go daremnie. Dopiero po jakimś czasie Melkor dotarł do Formenos i próbował zbuntować Feanora przeciw Valarom. Jednak zdradził się i Feanor przeklął go, a Finwe wysłał posłów do Valinoru, ale Melkorowi udało się opuścić Aman i Valarowie nie wiedzieli, gdzie się ukrył. Niepewność przyćmiła szczęśliwy byt mieszkańców Amanu.

Quenta Silmarillion - Mrok nad Valinorem

Manwe uznał, że Melkor zbiegł na północ, dlatego Valarowie właśnie tam go szukali. Melkor jednak ruszył na południe. Dotarł do wschodnich podnóży gór Pelori. Żyła tam Ungolianta, pajęczyca, która pożerała wszystko. Melkor uknuł z nią plan zemsty. Wkradli się niepostrzeżenie do Valinoru, ponieważ Valarowie strzegli północy.
Akurat odbywał się festyn i Manwe zebrał wszystkich na Taniquetilu. Feanor pogodził się z Fingolfinem, reszta elfów wybaczała sobie zadry. Wtedy zjawili się Melkor i Ungolianta. Melkor przeszył Dwa Drzewa włócznią, aż zaczęły krwawić żywicą. Ungolianta ją wessała i wpuściła do korzeni trujący jad.
Ciemności ogarnęły Valinor. Umilkły śpiewy. Tylko Manwe zobaczył jeszcze uciekającego Melkora. Ruszył za nim Orome ze swoimi zastępami, ale nie udało mu się go złapać. Zemsta Melkora udała się.

   


Przyjaciele Elfów
Toplisty
Kontakt
Fanuilos: fanuilos@wp.pl